Here is the schedule of parliamentary consultations

0
31


The President of the Republic, General Michel Aoun, set a date for holding parliamentary consultations on Thursday, October 15, to assign the person to form the new government.
And the General Directorate of the Presidency of the Republic announced in a statement the following:
Pursuant to the provisions of Article 2 of Article 53 of the Constitution, His Excellency the President of the Republic, Mayor Michel Aoun, will conduct parliamentary consultations to name the president in charge of forming the new government, on Thursday October 15, 2020, at the Republican Palace in Baabda, according to the following:

First: the afternoon period:

His Excellency President Najib Mikati (9:00 am)

– His Excellency President Saad al-Din Hariri (9.15 pm)

– His Excellency the President, Tammam Salam (9:30 pm)

Vice President Elie Ferzli (9.45 pm)

1- The Future Movement bloc (10:00 pm) includes the representatives:

Saad al-Din al-Hariri, Bahia al-Hariri, Henry Chedid, Samir al-Jisr, Muhammad Kabara, Hadi Habeesh, Muhammad al-Hajjar, Asim Araji, Muhammad al-Qaraawi, Nazih Najm, Bakr al-Hujairi, Sami Fatfat, Tariq al-Marabi, Walid al-Barini, Muhammad Suleiman, Dima al-Jamali, Othman Alamuddin, Rola Al-Tabash Jaroudi.

2- The Loyalty to the Resistance Bloc (10.10 pm) includes the representatives:

Muhammad Raad, Hassan Fadlallah, Hussein Hajj Hassan, Ali Ammar, Ali Fayyad, Ali Al-Miqdad, Hassan Ezz El-Din, Anwar Jumaa, Amin Sherry, Hussein Jishi, Ibrahim Al-Mousawi, Ihab Hamada

3- The National Bloc bloc (10.20 pm) The representatives include:

Farid al-Khazen, Tony Franjieh, Estephan Douaihy, Fayez Ghosn, and Mustafa al-Husseini.

4- The Progressive Socialist Party bloc (10:30 pm) includes the representatives:

Taymour Jumblatt, Wael Abu Faour, Akram Chehayeb, Nehme Tama, Bilal Abdullah, Hadi Abu Al-Hassan, and Faisal Al-Sayegh.

5- The independent centrist bloc (10:40 pm) includes the representatives:

Najeeb Mikati, Jan Obeid, Nicola Nahas, Ali Darwish.

6- The National Social Bloc (10.50 pm) includes the representatives:

Asaad Hardan, Salim Saadeh, Albert Mansour.

7- The consultative meeting block at (11:00) includes the representatives:

Al-Walid Sukkariyah, Faisal Karami, Adnan Trabelsi, and Abdul Rahim Murad

8- The powerful Republic Bloc (11.10) includes the representatives:

George Adwan, Strida Touq, Pierre Bou Assi, Emad Wakim, Jean Talousian, Majid Adi Abi Al-Lama, Shawqi Al-Dakash, Ziad Al-Hawat, Joseph Ishaq, Fadi Saad, Wehbe Qatisheh, George Aqees, Kaysar Al-Maalouf, Antoine Habashi, Anis Nassar.

9- Gentlemen independent representatives:

Michel Murr (12:00 pm)

Eddy Demirjian (12.05 pm)

Nihad Al-Machnouk (12.10 pm)

Osama Saad (12.15 pm)

Fouad Makhzoumi (12.20 pm)

Michel Daher (12.25 pm)

Shamel Rocks (12.30 hrs)

Jamil Al-Sayed (12.35 hours)

Jihad al-Samad (12.40 pm)

10- The Strong Lebanon Caucus (13:00) includes the representatives:

Gebran Bassil, Ibrahim Kanaan, Alan Aoun, Hikmat Deeb, Ziad Aswad, Simon Abi Ramia, Nicolas Sehnaoui, Elias Bou Saab, Rojeh Azar, Asaad Dargham, Salim Khoury, Idkar Trabelsi, Mustafa Hussein, Antoine Bano, George Atallah, Edkar Maalouf, Salim Aoun.

The Armenian Parliament includes the representatives: Hagop Pakradounian, Hagop Terzian, Alexander Matossian.

– The Mountain Guarantee bloc includes the representatives: Talal Arslan, Mario Aoun, Farid Al-Bustani, and Cesar Abi Khalil.

11- The Development and Liberation Bloc (13.15 hours) includes the representatives:

His Excellency Nabih Berri, Anwar al-Khalil, Ayoub Hamid, Ali Bazzi, Ali Hassan Khalil, Ali Khurais, Ali Asiran, Ghazi Zuaiter, Michel Musa, Hani Qubaisi, Yassin Jaber, Qassem Hashem, Inaya Ezzedine, Muhammad Khawaja, Fadi Allama, Muhammad Nasrallah and Ibrahim Azar.





LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here